Rychlý návrh a optimalizace ozubených kol

GWJ Technology GmbH, přední poskytovatel výpočtových řešení pro jednotlivé strojní prvky až po kompletní převodové systémy, představuje novou verzi svého systémového výpočetního softwaru SystemManager jako rozšíření svých známých řešení eAssistant coby webové řešení a TBK coby klasická desktop aplikace.

SystemManager je systémový výpočet pro návrh a optimalizaci různých typů převodových systémů, od vícestupňových převodovek čelními koly po převodovky s děleným výkonem, manuální převodovky, libovolné typy planetových soukolí a šnekové a kuželové převodovky. Jedná se o skutečný vícehřídelový systém, tj. SystemManager je založen na vícehřídelovém systému FE s ozubenými koly jako nelineárními spojovacími prvky.

Toto výkonné a snadno použitelné systémové řešení je k dispozici již 10 let jako rozšíření známých produktů GWJ eAssistant a TBK. V nejnovější verzi nabízí SystemManager funkci návrhu pro rychlý návrh vícestupňových čelních převodovek nebo jednotlivých stupňů planetových převodů. Pomocí nových funkcí „Přidat systém“ a „Čelní převodovka“ lze nyní automaticky generovat návrh vícestupňového převodového systému s několika výchozími parametry, jako je počet stupňů, celkový převodový poměr, vstupní kroutící moment a vstupní otáčky. Jinými slovy, SystemManager automaticky vytvoří odpovídající vícehřídelový systém s příslušnými čelními převodovými stupni. To znamená, že uživatel nemusí nejprve stavět strukturu a jednotlivé prvky, ale dostane je stisknutím tlačítka a ve správné velikosti hned. Čelní převodové stupně pak mohou být dále zdokonalovány nebo konstrukčně přizpůsobeny a hřídele mohou být dále zdokonaleny nebo jinak uspořádány. Navrhované průměry hřídelů jsou automaticky dimenzovány pro přenos příslušných kroutících momentů. To usnadňuje umístění příslušných valivých ložisek z databáze přímo na hřídele. Tato nová funkce enormně zjednodušuje a urychluje začátky návrhu a dalšího podrobného návrhu vícestupňových válcových převodovek. Zároveň je uživatel osvobozen od rutinní práce při vytváření základní struktury vícehřídelového systému.

Obdobně jako u konstrukčního uspořádání vícestupňových válcových převodovek lze také jednotlivé planetové stupně předem dimenzovat a automaticky nastavit s několika výchozími parametry. To také vede k výrazné úspoře času během nové konstrukční fáze. Pomocí funkce „Import šachtového systému“ je pak možné sestavit několik podsystémů do kompletního systému.

Navštivte www.gwj.de pro více informací nebo kontaktujte GWJ na čísle +49 (0) 5311293990 nebo pošlete e-mail na info@gwj.de

Obr. 1 (SysMan_DesignFunction.tif): SystemManager s funkcí návrhu pro systémy převodovek