Jak na výběr softwaru pro strojírenskou firmu

V dnešní době je člověk přímo zahlcen informacemi, ale je těžké se v nich zorientovat. Snad tento krátký článek pomůže ve specifické oblasti, jakou je software pro pevnostní výpočty ve strojírenství. Nezaobírá se softwarem pro výpočty metodou konečných prvků.

Firmy, které navrhují stroje, potřebují dělat pevnostní výpočty. Jedná se o výpočty šroubových spojů, lisovaných spojů, ozubených kol, atp. Některé se dají vcelku snadno udělat s tužkou, papírem a kalkulačkou. Pokud je ale nutné navrhnout i něco složitějšího, hodí se speciální software.

V České republice jsou populární výpočty pomocí cenově zajímavé sady MITCalc. Jedná se o sadu fungující na tabulkovém procesoru MS Excel, tedy uživatel musí mít MS Office, i kdyby jinak rád používal například LibreOffice. I tak je ale cena stále velmi zajímavá a sada v určitých oblastech strojírenství plně dostačuje.

Další u nás velmi známý software pro výpočet strojních částí je KISSsoft, a pro výpočet celých systémů KISSsys, který využívá moduly KISSsoftu ke své činnosti. Takový software Vás začne zajímat, pokud se chystáte například navrhovat převodovky.

V našich krajích už méně známým je FVA Workbench. Minimálně před lety platil za jedničku v oboru. Ještě nedávno ho ale mohly používat pouze německé firmy, poslední dobou se však uvolňuje i pro ostatní země.

Firma GWJ Technology GmbH vznikla v roce 1995, je tedy vcelku mladá, a je tedy i touto okolností tlačena k rychlému pružnému vývoji, ve kterém navázala úzkou spolupráci s firmou MESYS AG. Mimo jiné vyvíjí i software eAssistant a TBK 2014, které jsou svým zaměřením konkurencí KISSsoftu. SystemManager je svým zaměřením konkurencí pro KISSsys. Ke své funkci potřebuje eAssistant nebo TBK, a dokonce může využívat i KISSsoft – i když zde nemusí být kompatibilita stoprocentní. SystemManager ovšem umí naimportovat CAD model skříně, automaticky ho vysíťovat a počítat celý systém s uvažováním tuhosti skříně, což je v této oblasti unikátní. Dnes mnoho strojírenských firem ve světě na software od GWJ Technology GmbH přechází kvůli ceně, funkčnosti, podpoře a velmi příjemnému uživatelskému rozhraní, díky kterému je práce velmi jednoduchá a rychlá.

Závěrem můžu napsat, že pro správný výběr je nejlepší si zjistit aktuální ceny, otestovat v rámci zkušební doby co který software umí, a jak snadno se s ním člověk naučí efektivně pracovat. Osobně jsem časem měl možnost všechny výše uvedené softwary vyzkoušet, snad kromě MITCalcu, a software od GWJ Technology GmbH hodnotím nejen já jako velmi intuitivní, efektivní a cenově velmi výhodný. Bylo by opravdu chybou ho při výběrovém řízení přehlédnout. Firma GWJ Technology GmbH nabízí zdarma licence pro školy a studenty.